Žena netoužící po klidu


Recenze na album

obal albaIrena Budweiserová
Hlavně ne klid

Recommended price: € 5.38
Our price: € 5.38
more info

will be available in english soon... Czech translation follows

Vydavatelství Indies MG nabízí další sólové album IRENY BUDWEISEROVÉ nazvané podle úvodní písně HLAVNĚ NE KLID. Zpěvačka se na této novince výrazně podílí i autorsky. K devíti ze třinácti zařazených písní komponovala melodie a čtyři z nich opatřila i textem, přičemž otextovala i tři písně s hudbou převzatou. Pokud jde o cizí texty, dvakrát Irena komponovala na texty Barbary Ježkové a Františka Novotného, jednou zhudebnila text Aleny Binterové. O doprovod se vedle Irenina klavíru tradičně postarala skupina Fade In tvořená kontrabasistou Vítem Fialou a kytaristy Jaroslavem Šindlerem a Miroslavem Linkou. Ty doplňují dva hosté – perkusista Miloš Dvořáček a saxofonista a basklarinetista František Kop.

Album se vyznačuje pestrostí jak co témat textů jednotlivých písní, tak pokud jde o tempa a aranže jejich melodií. Hned úvodní a titulní vzývá život bez kompromisů, plný vzruchu a odvahy, čemuž odpovídá i svižná melodie s krásnými kytarovými sóly, jaká se objevují i v řadě dalších titulů. Stejně odpichová je i sebeironická To se nehodí, kde se objevují i verše: Nejsem silná jak si myslíš/ Slabých míst mám víc než dost/ Úzkost, lítost, nedůvěra/ jsou v mé hlavě častý host.  Naproti tomu Plavba zpívá ve volném tempu a za doprovodu hlubokých tónů o samotě a smutku. Podobně působí i jediná kompletně převzatá Něco má se stát, která ale vedle obav přináší i paprsek naděje. Velmi působivé jsou obě písně na texty Barbary Ježkové. Somnambula je svižná hříčka čarující krásně s češtinou, naproti tomu Co bude potom a co dřív je zadumaná píseň o naději a víře v budoucnost. Najdeme tu i jeden Irenou otextovaný traditional (Běž dál), v němž se za bohatého doprovodu perkusí zpívá: Běž říct všem zrádným lhářům/ Běž říct všem nočním rváčům/ Řekni to dravcům, tulákům i hráčům/ Řekni jim že Bůh je jednou potrestá. Závan gospelu slyšíme z písně na melodii Portera Graingera nazvané Ať nikdo neřeší co udělám, jejíž text lze jednoduše shrnout do slov: Nechte mě být, co je vám do mě! Na velmi působivé písni Ten déšť se vedle autorky melodie a zpěvačky Ireny velkým vkladem podílejí dva Františkové – Novotný jako autor poetického textu a Kop krásnými tóny svých plátkových nástrojů. Poslední dvě písně jsou jakýmsi shrnutím myšlenek celého alba. Nejprve se v písni Jdou dny zpívá slovy Aleny Binterové o neúprosném, zběsilém běhu času, ilustrovaném i spěchající melodií a scatem na konci, aby v té závěrečné s textem Františka Novotného nazvané Pár slov došlo na jakési zklidnění, ovšem s podtextem ztrácející se naděje.

O výtvarné řešení obalu a bookletu se postaral Ivan Prokop s využitím ilustrací Jana Tichého a zařazením textů všech písní.

Ivan Kott


Back
 

Search

Music Videos

My Indies

Gigs / Tours

none at the moment