Info: Nové album folkově-šansonově-bigbítových Helemese


fotka

Nové album folkově-šansonově-bigbítových Helemese

Kyjovské hudební seskupení HELEMESE volně navázalo na písničkářskou činnost akordeonisty Jirky Hilčera & kytaristy Gregora, když se duo na začátku roku 2007 spontánně rozrostlo o baskytaru (Lukáš Paleček), bicí (Pavel Začal), zpěv (Kajča Cork) a o něco později i housle (Káťa Klechová). Dodnes však Helemese příležitostně vystupuje i v různě menším složení. První koncert si kapela odbyla v červnu 2007 na prknech olomoucké hospody Kaldera. S rozšiřujícím se repertoárem narůstal i počet vystoupení, která se odehrávala vesměs na Moravě, hlavně v domovském Kyjově a okolí, v Olomouci, v Brně a na letních festivalech. Několikrát Helemese navštívili Prahu, odkud pochází někteří členové, nejdál se podívali do rumunského Banátu. Na svém kontě měli doposud jen krátké demo s šesti skladbami natočené na konci roku 2007. V nedávné době kapela prodělala první zásadní personální změnu, když se na postu basáka objevil Pavel Krist.

 

Co se týče hudebního stylu, jež Helemese hraje, můžeme ho považovat za jakýsi průnik folku, šansonu a bigbítu (pub-rocku), sama kapela ho označuje jako trash-folk či šraml-šanson. Pomalé teskné songy se střídají s rychlými, někdy až do ska laděnými písněmi, nevyznačujícími se složitostí, nýbrž energií a přímočarostí, která je určena právě přímo publiku. V každém případě mluvíme o (spíše smutné) muzice, která „má srdce i koule“ a kromě výše zmíněných nezapře například ani vlivy lidové a cikánské.

 

V únoru kapele vyjde u brněnského vydavatelství IndiesMG první oficiální album, které ponese název HOUKY podle ústřední skladby. Nahrávka vznikla v první půli loňského roku v kyjovském studiu Borshow pod zvukovým vedením Víti Začala a obsahuje 16 skladeb z celého dosavadního působení kapely. Ve většině z nich dominuje akordeon a zpěv leadera Helemese Jirky Hilčera, současně hlavního autora hudby i textů. Křtít se album bude 6.března v Brně na Staré Pekárně, jako host vystoupí HUSO.

 
Další zprávy

 

Vyhledávání

Klip měsíce

Moje Indies

Koncerty

připravují se...