Autobus plný příběhů
Recenze na album
Kytarista, zpěvák, skladatel a textař PETR LINHART patří neodmyslitelně ke skupině Majerovy brzdové tabulky, ale už podruhé v krátké době se projevil také jako sólista. Před třemi léty mu na labelu Indies MG vyšlo album Sudéta a nyní na něj navázal novinkou nazvanou AUTOBUS DO PODBOŘAN, vydanou u téže firmy. Tématem většiny písní jsou – stejně jako na Sudétě – příběhy i obrazy z pohraničních končin, z nichž některé se ani po více než šedesáti letech tak docela nevzpamatovaly z následků války a prvních let po jejím konci. Děj většiny písní je situován do západních Čech, ale jsou tu i výjimky. Píseň Zatopené doly – jediná netextovaná Petrem – vznikla zhudebněním básně Quido Maria Vyskočila a zavádí nás do starých stříbrných dolů, nejspíše v oblasti Příbrami, odkud básník pocházel. Smutným osudem kdysi výstavných průmyslových budov v jizerskohorském podhůří je inspirována píseň Továrna, vystihující náladu měsíční noci v opuštěném objektu, který svým osudem připomíná starý hrad. Na Českomoravské vysočině ležící Krouna, kde v červnu 1995 došlo k železničnímu neštěstí, vypadá v podmračeném počasí jako potažená černým flórem z havraního peří, jak to Petr vylíčil v písni Crowna. Nejdále od Karlovarska je dějiště písně Annenruhe připomínající tragický příběh nešťastné lásky, který se odehrál v Moravské Třebové, a teprve po sto letech byla pověst o něm potvrzena těžbou v nově otevřeném kamenolomu. Pokud jde o zbývající písně, jsou také Podbořany, Lubenec, Mariánské Skoky, skála Kapucínka a další místa skutečná či imaginární kulisami pro příběhy a osudy našich současníků a postav z dávné i nedávné minulosti.
Hudbu komponoval Petr, pouze na Zatopených dolech s ním spolupracoval hudební producent alba Marek Štifter, který zároveň na albu hraje jako člen kapely 29 Saiten na kytary, klávesy, harmonium a perkuse. Vedle těchto nástrojů se v doprovodech zpívajícího Petra objevují další kytary včetně basové, rezofonické a pedal steel, mandolína, banjo, foukací harmonika a bicí souprava. Tento výběr nástrojů umožňuje, aby doprovod byl pestrý, dokonale přizpůsobený náladě jednotlivých písní, což platí i o Petrově zpěvu a volbě melodií, temp a dynamiky.
Bez povšimnutí nelze nechat ani obal a booklet alba. Na titulní stránce obalu je vytištěn skutečný autobusový jízdní řád linky jedoucí z Lubence do Podbořan, případně dále do Žatce, uvnitř je totéž pro směr opačný, ovšem v exempláři poněkud zdevastovaném. Také seznam skladeb na zadní straně obalu a texty písní s výčtem muzikantů v bookletu jsou graficky ztvárněny v obdobném stylu. Postarali se o to pánové Karel Haloun a Luděk Kubík, ale určitě jim radil i Petr, který se tvorbou jízdních řádů zabývá profesionálně.
Pokud si chcete zážitek hudební obohatit o vizuální, otevřete si Petrovy webové stránky (www.petrlinhart.cz), kde je možnost si ke každé písni přečíst krátké vysvětlení a prohlédnout si několik souvisejících fotografií. Výborné je samozřejmě poslechnout si tuto muziku také na živo. S kapelou 29 Saiten bude Petr zpívat 30. května v kavárně Potrvá (Srbská 2, Praha 6) a 13. června v Komunitním centru sv. Prokopa v Nových Butovicích. Sólových vystoupení, kde zpívá písně z tohoto alba i ze Sudéty, má Petr víc, většinou v rámci Burianova nekonečného seriálu Osamělých písničkářů, který se teď z Kaštanu rozšířil i do Malostranské besedy.
Ivan Kott (Jonáš 27.4.2010)
Zpátky na stránku s albem
MP3 free
- Irena Budweiserová - Joshua
- Jiří Dědeček - Kde se vzal hroch toho jména
- Jiří Dědeček - Kočky z Letný
- Irena Budweiserová - Hlavně ne klid
- Camael - Čardom
- Daniel Fikejz - Peking
- Jan Burian - Pitomci
- Eskamotër (Slávek Hamaďák) - Až budu na dně
- Už Jsme Doma - 40 vodník
- Anička a letadýlko a Jablkoň - Kořeny