Diskografie umělce


foto umelce

Hromosvod


Skupina byla založena 26.11. 1994 pianistou a kytaristou Ondřejem Fenclem, který ke spolupráci přizval houslistu Jana Švejdu a tamburinistu Jiřího Husáka. První rok existence by se dal nazvat dětskou hrou na folk a country. Vlastních písní bylo dost, zkušenosti žádné. V té době jsme měli na kontě asi 15 písní, a tak jsme si začali na zcela normálním kazeťáku nahrávat vlastní kazetu. Tu jsme dohotovili v prosinci 1995 a nazvali ji podle naší nejstarší písně Odjíždím.

V dubnu 1996 byl první opravdový velký koncert na Klamovce. Jan Švejda ale ztrácel nadšení a brzy zcela nepochopitelně přestal s houslemi a vyměnil je za kytaru. V září byl proto do skupiny přijat houslista Přemek Vlk a posléze i violoncellista Martin Přeček. Natočili jsme kazetu a nazvali ji Nambr Tůů. Během roku 1997 se stále více vytrácel tamburinista Jiří Husák a během dalšího roku se vytratil úplně.

V březnu 1997 se stal členem skupiny Martin Fencl, který s Hromosvodem od počátků spolupracoval jako host na flétnu. Po naší účasti na Folkovém kvítku, zakládající člen Jan Švejda skupinu opustil a později rozloučil i přespříliš časově vytížený Přemek Vlk.

Zůstali jsme tedy tři : Ondřej Fencl, Martin Fencl a Martin Přeček. Nechtělo se nám hrát v tak komorní sestavě, a tak jsme oslovili kamaráda Vítka Vebra hrajícího na flétnu a později ovládl i rytmiku. Stále jsme ale nemohli sehnat housle. To se nám podařilo až tři měsíce poté, v březnu 1998, kdy do skupiny přibyla Marie Špinková.

Na konci června jsme dodělali kazetu Pokračujeme v akci.

Rok 1999 byl pro skupinu přelomový. Zúčastnili jsme se Zahrady, Porty, znovu jsme z Kvítku postoupili na Konopiště. Koncem června Marii Špinkovou vystřídala instrumentálně vyspělejší houslistka Markéta Pipková.

Na jaře 2000 jsme se s vervou pustili do nahrávání nové kazety. Trvalo bezmála rok, než se nám ji podařilo natočit. Album dostalo název Ptáci. V červnu přišel dlouho avízovaný odchod multiinstrumentalisty Martina Fencla a jeho nahrazení flétnistkou Zuzanou Novotnou.

V prosinci Hromosvod opustila Zuzana Novotná. I přesto se kapele s novou flétnistkou Terezou Málkovou  podařilo konečně prolomit sérii neúspěchů a napotřetí postoupit z předkola Zahrady.                                                     

Později se na post houslistky vrátila Markéta Pipková a do řad Hromosvodu vstoupila jako host hobojistka Olga Bartoňová. Série úspěšných jarních koncertů pak vyústila ve zdařilé vystoupení na festivalu Folková růže v Jindřichově hradci.

Na jaře 2003 jsme konečně ve studiu Sklep u kolínského muzikanta Ládi Douska začali pracovat na regulérním studiovém albu, v čemž jsme pokračovali i přes léto (už je hotové, vyjde začátkem dubna u Indies Records). Zároveň jsme si odbyli rozhlasovou premiéru - nejprve na rádiu Beat, posléze i na brněnském Proglasu, kde jsme dokonce dostali celou půlhodinu včetně rozsáhlého rozhovoru.

alba

obal alba

17 lízátek

Doporučená cena: 59 Kč
Naše cena: 59 Kč
více informací

 
 

Vyhledávání

Klip měsíce

Moje Indies

Koncerty

připravují se...